Falhoronyvágó speciális kivitelben

Bizonyos munkákhoz, bizonyos szerszámok elengedhetetlennek számítanak, mint például a falhoronyvágó. Amikor az elektromos kábelek, vízcsövek falban történő elvezetése a cél, akkor kimondottan könnyű dolgunk lesz, ha rendelkezünk egy ilyen eszközzel. Ha pedig nélkülözzük a használatát, akkor készüljünk fel arra, hogy a por mindent be fog teríteni. Sokan elegendőnek tartják a sarokcsiszolót is erre a feladatra. Ez alapján felmerül a kérdés, hogy miért jobb mégis ezt használni?
Mi is az a falhoronyvágó?
Ránézésre tényleg hasonlít egy sarokcsiszolóra. A működését tekintve, tulajdonképpen megegyeznek. A kialakításában fellelhetőek egy kézi körfűrész jegyei is. Elsősorban sokkal gyorsabb és tisztább munkát végezhetünk ezzel az eszközzel, mintha pusztán egy sarokcsiszolóra rögzített gyémánttárcsával dolgoznánk. Azért a többes szám, mert bizonyos modellek 2 tárcsát használnak, míg az egyszerűbb változatok eggyel dolgoznak, viszont ennek is megvan az előnye a sokrétű felhasználást illetően, de erről majd később. Aki vágott már csempét flexel, az bizonyára tisztában van azzal, hogy milyen irdatlan porral jár. Akkor képzeljük el ugyanezt a hornyok, kábelcsatornák kialakítása során!
A falhoronyvágó két gyémántkoronggal dolgozik. Ezek a fal síkjába mélyedve alakítják ki a kábelcsatornát. A mélység a rugósan állítható védőburkolattal szabályozható. Ez meggátolja, hogy a tárcsák túl mély vájatot készítsenek. Ahogy haladunk előre a jelölés mentén, úgy készít két párhuzamos vágatot a horonymaró a gyémánttárcsák segítségével. A leendő csatornának a helye élénk színű festéksprayvel jelölhető meg a legegyszerűbben.
Természetesen a téglafallal könnyebb dolgunk lesz, de a megfelelő teljesítményű gép és a minőségi gyémánttárcsák a vasbetonnal is könnyedén megbirkóznak. Egyébként nemcsak a mélység, hanem a szélesség is beállítható a vágatok készítése előtt. Így elég pusztán egyszer végighaladni a maróval a megadott helyen. A vágás elkészítése után a középen megmaradt rész kalapáccsal, vésővel vagy végsőgéppel könnyedén eltávolítható. Csupán ennyire van szükség ahhoz, hogy elkészítsük a fali csatornát.
A körfűrészhez hasonló vezetőfogantyúval, a gép kimondottan könnyen irányítható, ami egyenes vágatokat eredményez. A vezetőn görgők találhatóak, így lehetővé téve a falon történő könnyed mozgatást.
A tiszta munkavégzés megköveteli a megfelelő porelszívást. Ezért kapott minden falhoronyvágó egy porelszívó csatlakozót, amihez csatlakoztatni lehet egy porszívót. A fal megmunkálása során hatalmas mennyiségű por keletkezik, ami nemcsak a munkát nehezíti meg, de az egészségre is káros. A porelszívás hatékonyságát nagyban befolyásolja a védőburkolat záródása. Minél jobban fekszik a fal síkján, annál kevesebb porral jár majd a munka. Lehetőleg zárral rögzítsük a porszívó tömlőjét a géphez, mert az így nem fog lecsúszni.
A kérdés már csak az, hogy milyen teljesítményű falhoronyvágót érdemes választani? Ezt főként az határozza meg, hogy mit kívánunk vágni az eszközzel. A betonvágás értelemszerűen nagyobb teljesítményt kíván, mint a téglafal megmunkálása. Az alacsony teljesítményű géppel lassú a munka és fennáll a veszélye annak is, hogy eltömődik, ami további kellemetlenségekhez vezet. A gép súlyának is fontos szerepe van, a hatékonyságot illetően. Egy nehéz gépet nem könnyű sokáig a falhoz nyomva tartani. A könnyed, ergonomikus kialakítás tehát egyértelmű előnynek számít, mint például a HiKOKI falhoronyvágók esetében. Mondhatni, hogy egy 1300 W géppel már elég jól eldolgozgathatunk otthoni környezetben. Valószínűleg nem fogunk nap mint nap horonymarással foglalkozni, ezért a gép sem fog idő előtt tönkremenni. Persze, azért az sem mindegy, hogy milyen gyártó termékét választjuk.
Jól teljesít a HiKOKI falhoronyvágó
Nemcsak a teljesítménye és az egyedülálló minősége miatt számít kitűnő választásnak, hanem számos extrával rendelkezik, ami igazán megkönnyíti a használatát. Sőt, sokkal egyszerűbbé válik ez a korántsem egyszerű munkafázis. Ilyen a lágyindítás funkció, amivel megakadályozható, hogy a gép megugorjon, amikor bekapcsoljuk. Ez egy beépített indítóáram korlátozóval van megoldva. Amennyiben hirtelen felpörögne és maximális fordulatszámon kezdene el dolgozni, akkor elég nehezen lehetne a tárcsákat a megfelelő helyen tartani, amíg azok a falba süllyednek. A gyártó felhozatalában megtalálhatóak az egytárcsás változatok, ezek a horonymaráson kívül, kerámialapok, csempék, járólapok pormentes méretre vágására is alkalmasak.
A gyártó kiemelten fontosnak tartotta, hogy a szerszámok széles talppal legyenek ellátva, a stabilitás érdekében. A burkolat szintén remekül fekszik a falon, ami jelentősen támogatja a por hatékony elszívását.
A professzionális változatok, mint a HiKOKI CM5MA, akár 3 tárcsával is használható. Sőt, olyan speciális kihajtogatott fogú tárcsa meghajtására is képes, aminek a használata után nem szükséges a vésés, ugyanis a hornyok, vágatok között nem marad falazat.
A munka során ne feledjük a védőszemüveg használatát, mert apró törmelékdarabok csapódhatnak az arcunkba, amik könnyed, de annál kellemetlenebb sérülést okozhatnak.